Závěrečná konference programu „Neziskové organizace na cestě do Evropské unie“
24. 2. 2005 - PRAHA [OSF Praha]
Nadace Open Society Fund Praha pořádá na závěr programu Neziskové organizace na cestě do EU závěrečnou konferenci Revitalizace kulturně historického dědictví a regionální rozvoj, jejímž záměrem je sdílet poznatky z realizace programu se zainteresovanou veřejností. Konference se uskuteční 14.-15.dubna 2005 v Jičíně.
Jedná se o zkušenosti z procesu přípravy a podávání projektů zejména v oblasti revitalizace památkových objektů, kulturní krajiny a starých řemesel a o možností regionálních muzeí a neziskových organizací zapojit se do mechanismů financování projektů místního rozvoje a cestovního ruchu z prostředků Evropské unie.
Program Neziskové organizace na cestě do EU byl vyhlášen v lednu 2003. Cílem programu bylo poskytnout vybraným organizacím, jež jsou nositeli modelových projektů komunitního nebo mikroregionálního charakteru, všestrannou pomoc k tomu, aby se mohly ucházet o finanční prostředky ze strukturálních fondů. Program reagoval na potřeby neziskových organizací (muzeí, knihoven a NNO) efektivně se orientovat v měnícím se prostředí finančních toků a způsobů financování projektů v České republice. Program byl realizován ve spolupráci s Nadací VIA a s EuroProfis s.r.o.
Od podzimu 2004 bylo zahájeno podávání projektů do příslušných operačních programů a v současné době již řada organizací v rámci programu uspěla v příslušných výběrových řízeních.
Předběžný program – prezentace následujících projektů
1. Centrum pro komunitní práci Jižní Čechy
Rozvoj Šumavy jako přírodně-kulturní oblasti se zaměřením na trvale udržitelný turismus formou podpory podnikatelských záměrů.
Cílem projektu je vybudování sítě návštěvnických center v Biosférické rezervaci Šumava, jejímž prostřednictvím bude posílena infrastruktura cestovního ruchu v regionu a prodloužena místní turistická sezóna mimo hlavní období. Každé centrum bude zaměřeno na určitý, pro Šumavu typický, obor – dřevařství, sklářství, výrobu ručního papíru, kovářství, manufakturní textilní malovýrobu či tradiční šumavskou kuchyni. Centra vzniknou v rekonstruovaných objektech, například ve středověké Drslavické tvrzi nebo v klihárně bývalé prášilské papírny.
2. Jánský Vrch o.p.s.
Vznik Centra kultury a cestovního ruchu mikroregionu Javornicko
Cílem projektu je zkvalitnění infrastruktury cestovního ruchu v regionu prostřednictvím revitalizace kulturních památek města Javorník, jejich efektivního využití a vytvoření regionálního informačního systému cestovního ruchu. V rámci projektu dojde k obnově Městského muzea v Javorníku, k vytvoření expozice plynárenství a k zefektivnění činnosti Dětského muzea a jejich provázání s činností Městského informačního centra.
3. Lapis refugii o.s.
Revitalizace kolínského zámku pro účely kulturního a komunitního centra
Cílem projektu je zahájení revitalizace kolínského zámku a jeho využití pro potřeby města Kolína. Projekt iniciovalo sdružení Lapis refugii, které sjednotilo zástupce kulturních institucí ve městě, podnikatele i jednotlivce, kteří usilují o záchranu a využití areálu zámku.Situace města Kolína je obdobná i v řadě dalších historických měst České republiky, která se potýkají s problémem nalézt smysluplné využití památkově chráněných objektů pro potřeby současného života města a současně zajistit finanční prostředky na rekonstrukci a provoz.
4. Muzeum Boskovicka
Rozvoj cestovního ruchu v regionu Boskovicka
Cílem projektu je přispět k rozvoji infrastrukury pro cestovní ruch v regionu Boskovicko se zvláštním zaměřením na kulturní turismus. V rámci projektu vznikne Moravské kartografické centrum v rekonstruovaném zámku ve Velkých Opatovicích, v němž bude umístěna obří plastická mapa Moravy. Infrastruktura cestovního ruchu bude posílena vybudováním sítě naučných stezek, spojujících nejzajímavější kulturní, technické a přírodní památky regionu.
5. Obecně prospěšná společnost Rožmberk o.p.s.
Vznik podnikatelského inkubátoru pro stará řemesla na Třeboňsku a Novohradsku
Cílem projektu je vytvoření podmínek pro založení, fungování a růst podniků v oblasti tradičních řemesel, zlepšení efektivity stávajících řemeslných dílen a jejich zapojení do rozvoje cestovního ruchu ve venkovských oblastech jižních Čech. V rámci projektu vznikne podnikatelský inkubátor, který bude poskytovat poradenskou činnost před zahájením i v průběhu podnikatelské činnosti. Širší součástí projektu je záměr vybudovat síť ekomuzeí, v nichž budou zpřístupněny veřejnosti 3 aktivní řemeslné dílny, v nichž veřejnost získá informace o daném řemesle a jeho vztahu k lokalitě.
6. Regionální muzeum a galerie Jičín
Obnova historické kulturní krajiny na Jičínsku – mikroregion Mariánská zahrada
Cílem projektu je obnova kulturní krajiny a rozvoj cestovního ruchu na Jičínsku. V rámci projektu vznikne turistická trasa Mariánská zahrada, napojená na centrální oblast Českého ráje, která bude propojovat nejdůležitější kulturní památky území – centrální kaple postavené kolem Velišského hřbetu s kostelem sv. Václava ve Veliši a zámky ve Vokšicícj, Jičíněvsi a Kopidlně a se špýcharem ve Střevači.
7. Region Poodří, svazek obcí
Vytvoření návštěvnického centra Moravského Kravařska v Mendelově rodném statku
Cílem projektu je vytvoření nabídky doprovodných služeb v rámci cestovního ruchu a infrastruktury pro cestovní ruch v Poodří. V rámci projektu bude obnoven rodný statek Johana Gregor Mendela ve Vrážném včetně sadu místních odrůd ovocných stromů a zahrádky s tradičními okrasnými rostlinami a léčivými bylinami.
8. Třebechovické muzeum betlémů
Vznik Centra českého betlemářství a lidové řezby v Třebechovicích pod Orebem
Cílem projektu je vytvořit Centrum českého betlémářství a lidové řezby v nově zrekonstruovaném muzeu, dále obnova a udržování řemeslných dovedností spojených s lidovým řezbářstvím a tradičními technologiemi výroby betlémů v české republice.
Přihláška na konferenci ke stažení: http://osf.cz/doc/prihlaska.rtf (RTF, 15 kB) Prosíme o zaslání vyplněné přihlášky do 15. března 2005 na email: ivana.rackova@osf.cz.
Detailní informace a program s časovým harmonogramem budou zaslány přihlášeným účastníkům v průběhu března 2005. Účast na konferenci je bezplatná.
S případnými dotazy je možno se obrátit na PhDr. Alexandru Brabcovou, tel: 222 54 0979, linka 38 nebo na mgr. Ivanu Rackovou, tel.: 222 54 09 79, linka 41, Nadace OSF Praha, Seifertova 47, 130 00 Praha 3