Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Vzdělávání NNO
[ nno.ecn.cz > vzdělávání NNO > Občanské sdružení Spiralis mapuje cesty k efektivní komunikaci neziskového sektoru a krajů v ČR ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO novinky stipendia (fellowships) literatura

Občanské sdružení Spiralis mapuje cesty k efektivní komunikaci neziskového sektoru a krajů v ČR

9. 7. 2003 - PRAHA [Econnect]

Hlavním smyslem projektu „Cesty k efektivní komunikaci NNO a krajů ČR“, který realizuje od září 2002 občanské sdružení Spiralis, je průzkum současné komunikační praxe obou partnerů a vypracování návrhů, které by obě strany mohly inspirovat k rozvoji efektivní komunikace.

Celý projekt je rozdělen do čtyř níže uvedených částí, z nichž první dvě byly již zrealizovány:
1. Mapování komunikační praxe NNO a krajů - mapování zahrnuje NNO všech oborů, činnosti a právních norem a přestavitelů krajů (zastupitelé a pracovníci úřadů).
2. Diskusní fórum Setkávání 2003 - závěry diskusního fóra, kterého se mimo zástupců NNO zúčastnili i pracovníci ministerstev, univerzit, regionálních rozvojových agentur, poslanci a senátoři, novináři, se staly vstupními informacemi pro další část projektu.
3. Krajská setkání NNO a reprezentantů krajů - umožní detailní vysvětlení a nalezení řešení místních problémů komunikace NNO a kraje
4. Publikace - bude obsahovat závěry šetření komunikační praxe NNO a krajů, připomínky a komentáře z diskusního fóra a konečně návrhy doporučení o.s. Spiralis pro „dobrou“ praxi.

Mapování komunikační praxe

Tato první část celého projektu probíhala především na základě anketního šetření a řízených osobních rozhovorů. Bylo osloveno přes 400 neziskových organizací, návratnost dosáhla více než 25 %. Na straně krajů se respondenty stali hejtmani, radní, ředitelé úřadů, vedoucí jednotlivých odborů a další pracovníci krajů. Celkový počet oslovených respondentů z krajů byl 300 a návratnost anket dosáhla 52 %.

Diskusní fórum „Setkávání 2003“

Výsledky anketního šetření byly prezentovány a poskytnuty k připomínkování v rámci diskusního fóra Setkávání 2003 „Cesty k efektivní komunikaci NNO a krajů ČR“. Závěry pracovních skupin a příspěvky účastníků diskusního fóra napomohli k formulaci třech hlavních závěrů Setkávání 2003:
1. Efektivní komunikace NNO a krajů ČR je předpokladem dobré spolupráce a realizace principu partnerství. V současné době je zaznamenávána snaha o navazování partnerských vztahů s kraji především na straně NNO.
2. NNO jsou považovány za partnery krajů, minimálně v oblasti projektů financovaných z EU. V této souvislosti by měl být rok 2003 využit pro zpracování partnerských projektů pro EU, které se budou moci předkládat již od 1.1.2004.
3. NNO, které se chtějí do těchto projektů zapojit, by měly vynaložit značné úsilí na profesionalizaci svého managementu.

Kraje a NNO stále vidí jako významnou překážku vzájemné komunikace nejasnou koncepci podpory neziskového sektoru ze strany obcí, měst a státu, nevyjasněné financování krajů a krátkou existenci krajů. Jinak to je v případě vzájemné neznalosti partnerů, která je v krátkodobém horizontů rozhodně „léčitelná“ a na jejím odstranění se mohou podílet jak NNO tak kraje – tuto překážku lze považovat za slabou stránku komunikace. Za silnou stránku komunikace krajů a NNO lze považovat především během projektu projevený zájem o vzájemnou spolupráci.

Dotační politika krajů

Téma dotační politiky patřilo na diskusním fóru k nejžádanějším. Setkání moderoval Tomáš Sedláček z Kanceláře prezidenta republiky ve spolupráci s Ivanou Plechatou z obecně prospěšné společnosti Sue Ryder a ředitelkou odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu hlavního města Prahy Bělou Hejnou. Diskuse se zaměřila především na problematiku čerpání prostředků z EU, ale i na rostoucí požadavky na kvalifikaci NNO, které se do těchto projektů chtějí zapojit.

Na základě konzultací s reprezentanty krajů a pracovníků NNO se diskutující při zpracování podkladových materiálů k tomuto tématu zaměřili na následující otázky - kdo může podat žádost o dotaci, jakou sumu lze žádat, kolik žádostí lze podat, zda hraje roli kritérium sídla žadatele a kdo žádost hodnotí?

Informace čerpali především z dokumentů, jež publikovaly kraje na svých internetových stránkách a doplnili přímou konzultací se zástupci krajů. Prvním výsledkem je mj. seznam pracovníků krajů, kteří by měli v rámci jednotlivých sekcí poskytovat informační servis pro zástupce NNO (viz. příloha pracovníci krajů.xls).

Závěrem uvádíme alespoň v přehledu nejdůležitější stanoviska, která zformulovaly účastníci setkáni:
1. je nejvyšší čas„přejít od teorie k praxi“ – mít dostatek projektů připravených k realizaci jako klíčový předpoklad využití nabízených prostředků EU
2. vyškolit odborníky na problematiku využívání prostředků EU napříč celou společností a umožnit jejich vzájemnou komunikaci a spolupráci
3. potřeba identifikovat a zapojit regionální aktéry – partnery
4.poskytovat segmentově (oborově) orientované informace, které budou zaměřené na potřeby jednotlivých organizaci (podle jejich právní povahy, oblasti působnosti)


Martin Sedláček

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Martin Sedláček

Autor je externím redaktorem Econnectu, pracuje jako konzultant v oblasti finančních zdrojů pro Společnost pro Studia člověka a Hnutí DUHA - Přátelé Země ČR. Zabývá se financovaním neziskového sektoru v oblasti životního prostředí, sociálních projektů, zdravotnictví a kultury.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz