Doma v České republice: cizinci u nás mohou najít druhý domov
8. 4. 2004 -, Econnect / IOM Praha
-foto-
Cizinci dlouhodobě žijící v České republice si mohou od 30. března vyhledat na internetu praktické informace a návody k řešení problémů spojených s pobytem na území ČR. Stránky Doma v ČR na adrese www.domavcr.cz poskytují vedle souborů rad pro život v ČR také užitečné kontakty a aktuální informace o legislativních změnách týkajících se cizinců v ČR. Pozornost upoutají také novinky a aktuality z kulturního a společenského života jednotlivých komunit.
Cizinci, kteří mají přístup k internetu, se mohou přes stránky Doma v ČR dobrat snadněji k řešení vážných problémů i běžných obtíží. Pravidelní uživatelé stránek budou postupně získávat přehled a jistotu v oblastech, které pro ně představují komplikace každodenního života. Vyšší informovanost a právní vědomí cizinců jsou prevencí jejich sociálního vyloučení (exkluze). Stránky Doma v ČR jsou určené nejen jednotlivcům, ale také organizacím poskytujícím sociálně-právní poradenství cizincům. Realizátoři chtějí především podpořit poradenství organizací cizinců v rámci svých komunit a prostřednictvím svých časopisů – zárukou jsou jim vždy aktuální a správné informace, které nezastarají ještě před publikací v informačních brožurách.
V současnosti má www.domavcr.cz šest jazykových verzí. Vedle českých stránek slouží širší veřejnosti anglická a ruská verze. Ukrajinské, vietnamské a arménské stránky Doma v ČR jsou zaměřené na specifické informační potřeby těchto komunit cizinců žijících v České republice.
Informační těžiště stránek spočívá v databázi Rad pro život v České republice, kde jsou k nalezení strukturované informace (rady a návody) k různým životním situacím pobytu cizinců v České republice. Jsou zde k nalezení odpovědi například na otázky, jaké doklady jsou zapotřebí pro sňatek cizinců, co je třeba zařídit při narození dítěte na území ČR, jak postupovat při uzavírání smlouvy o nájmu bytu, a další praktické informace. Jednotlivé rady jsou podle potřeby doplněné přílohami ke stažení, což jsou zpravidla vzory smluv v češtině. Kromě toho většina rad obsahuje také odkazy na jiné webové stránky podle daného tématu.
Informace o dění v komunitách nebo aktuálních změnách právních předpisů jsou dostupné v sekci Novinky. Uživatelé si mohou stáhnout časopisy komunit v elektronické podobě v sekci Časopisy on-line. Na stránkách je možné vyhledat užitečné kontakty v Adresáři kontaktů; společenské a kulturní dění lze sledovat v Kalendáři akcí.
Výstavba stránek www.domavcr.cz byla součástí pilotního projektu „Integrace cizinců a podpora organizací a sdružení komunit cizinců na území České republiky“, jehož zadavatelem bylo Ministerstvo práce a sociálních věcí, odbor migrace a integrace cizinců. Realizátorem projektu byla IOM Praha a technickou část výstavby stránek uskutečnil Econnect. Součástí projektu v roce 2003 byl také výzkum míry integrace cizinců v České republice a šíření informací prostřednictvím médií vybraných ukrajinských, vietnamských a arménských organizací. V roce 2004 se pokračující projekt zaměří na další skupiny cizinců. Stránky spravuje IOM Praha ve spolupráci s MPSV.