|
Kolonie na severu
19. 12. 2005 Vojtěch Kotecký [Literární noviny] -
Intervence Václava Havla posouvá spor o bourání vesnic na Mostecku kvůli uhelným dolům na místo, kam po právu patří: do zásadní celostátní debaty.
Čtyřicet let industriálního rozvoje proměnilo Podkrušnohoří v kraj, jehož postavení nejlépe vystihuje přirovnání ke koloniální državě. Pražští aparátčíci z něj zcela bezohledně udělali levný zdroj energie pro zbytek republiky. Dokonce i dnes, po spuštění Temelína, odtud pochází devětadvacet procent české výroby elektřiny. Po roce 1945 zde kvůli těžbě uhlí vystěhovali a srovnali se zemí přes osmdesát obcí a měst. Někteří lidé si museli nový domov hledat i třikrát, protože rypadla je po čase znovu dostihla.
Pithartův kabinet tomu v říjnu 1991 učinil konec. Stanovil pevné čáry, které doly nesmí překročit a jež tak chrání všechny zbývající obce. Důlní společnosti se ovšem nikdy nevzdaly. Proto vláda teď uvažuje o zrušení ochrany. Bezprostředně ohroženy jsou dvě vesnice: Horní Jiřetín a Černice nedaleko Mostu. V sázce však nejsou jen domovy dvou tisíc místních lidi. Návrat ke starým pořádkům také zmaří úsilí Mostecka zbavit se obrazu beznadějného kraje, kde se nedá žít a nemá smysl podnikat. Šance oživit místní ekonomiku a vytvořit nová pracovní místa se opět rozplyne. Sedmadvacet tisíc obyvatel Litvínova se ocitne na okraji prašné důlní jámy.
Navíc nejde pouze o nějaký úkrok stranou: jen dva prstíčky strčíme, poslední dvě vesnice zbouráme, a pak zase půjdeme cestou obnovy. Ministr průmyslu a obchodu už v oficiální zprávě pro vládu napsal, že vedle demolice Horního Jiřetína a Černic považuje za „žádoucí aktivněji otevřít otázku případného budoucího využití rezervních lokalit“. Přeloženo z úředního kódu do češtiny: začít se bavit o nových dolech ve třech místech na Mostecku a Kadaňsku, kde stojí asi dvacet dalších obcí. Ústecký kraj by se v plné parádě vrátil k doslova dusivé kombinaci povrchové těžby, uhelných elektráren a chemického průmyslu.
Lidé v Horním Jiřetíně a Černicích vedou osamocený boj o zachování svých domovů. Celostátní politika, média i veřejná debata mu prozatím věnují pouze okrajovou pozornost. Přitom stát zde stojí před principiální otázkou: je přijatelné, aby kvůli dodávkám energie obětoval lidi v několika obcích nebo v jednom kraji? Ve srovnání s tímto dilematem byl CzechTek nevinnou letní aférkou. Havlův dopis toto téma otevřel. Na nás ostatních teď závisí, zda opět zapadne, nebo vyvolá důkladnou debatu.
(Autor pracuje v Hnutí DUHA)
(Text vyšel v Literárních novinách č. 51/2005)
Vojtěch Kotecký
|
|
|
|