Na česko-bavorských hranicích školáci stopovali bobra
10.7.2025
Všeruby [Spolek Ametyst]
Autor: Mgr. Iveta Jiranová
“Ke spolupráci jsme oslovili žáky ze základní školy ve Všerubech na Domažlicku a žáky z německého Eschlkamu. Obě školy se nachází v oblasti výskytu bobra evropského (Castor fiber), kterého jsme si vybrali jako modelový druh živočicha, o jehož velkém významu pro přírodu má veřejnost stále malé povědomí”, uvádí odborná pracovnice projektu Vlasta Benediktová.
Program byl rozdělen do tří projektových dnů a kombinuje teoretickou výuku s praktickým terénním průzkumem a mezinárodním setkáním.
V březnu proběhl se všerubskými žáky první projektový den. Lektorky Ametystu připravily aktivity zaměřené na základní charakteristiky bobra evropského, včetně jeho role jako ekosystémového inženýra. Žáci se například zaposlouchali do bobřích zvuků, pomocí exponátů (lebka, kožich, model tlapek a ocasu) zkoumali stavbu těla bobra a také vytvořili myšlenkovou mapu o pozitivních vlivech jeho činnosti v krajině, jako je zvyšování druhové pestrosti nebo zadržování vody. Součástí programu byla i příprava na navazující květnovou průzkumnickou výpravu.
Žáci se naučili poznávat pobytové stopy bobra (bobří hrad, hráz, okusy atd.), které následně při výpravě v terénu hledali. Rovněž se rozdělili do badatelských týmů a formou plakátu si připravili seznam potřebných věcí pro terénní průzkum. Martina Králová, učitelka ZŠ Všeruby, k úvodní hodině dodává: "Jsem nadšená, jak rychle se děti ponořily do světa bobrů. Úvodní hodina jim poskytla pevné základy a silnou motivaci pro další etapy projektu."
Druhý projektový den se uskutečnil 13. května. Žáci 3. až 5. ročníku se vydali na lokalitu výskytu bobra poblíž své školy. “Děti si během terénního programu vyzkoušely různé badatelské činnosti, například testování vlastností vody, zkoumání rostlin pomocí lupy a odchyt a určování bezobratlých živočichů. Dále pomocí mapy hledaly místa s pobytovými stopami bobra a porovnávaly jejich současný stav s fotografiemi stejných míst v době před 10ti lety, kdy jsme na totožné lokalitě také zkoumali s tehdejšími žáky bobří stopy”, vysvětluje projektová koordinátorka Iveta Jiranová. Cílem bylo, aby žáci pochopili význam bobra pro prostředí a ovládali zásady pozorování a pohybu v přírodě. Podobný program absolvovaly i německé děti ve svém okolí.
“Z terénní části programu vyplynulo, že se bobři oproti stavu před 10ti lety přestěhovali na jiné místo podél toku Hájeckého potoka, tudíž jsme přesunuli místo realizace třetího projektového dne tam, abychom mohli německým školákům ukázat čerstvé pobytové stopy”, dodává Jiranová. Mezinárodním setkáním českých a německých žáků ve Všerubech společné bádání vyvrcholilo. Úvodní část programu byla v režii žáků z Eschlkamu. Připravili si šest stanovišť na téma adaptace bobřího těla vodnímu prostředí. Všerubští školáci postupně navštívili všechna stanoviště a připomněli si například, jak hustá je srst bobrů, proč mají oranžové zuby nebo jak dlouho vydrží pod vodou. Následně převzala vedení česká skupina. Smíšené týmy českých a bavorských žáků obhlédly prostor aktuálního pobytu místních bobrů. K vidění byla hráz, čerstvé okusy a několik poražených stromů. Při “lovící” aktivitě se děti dozvěděly, kolik druhů vodních bezobratlých žije v prostředí ovlivněném činností bobra. Jednotlivé týmy soutěžily o to, kdo postaví nejlepší bobří hrad z nasbíraných dřívek a jak dobře umí sehrát divadlo z bobřího života pomocí pantomimy. Po závěrečné zpětné vazbě si všichni účastníci odnesli drobný dárek na památku.
“Za celou školu i děti vám děkujeme. Z posledního projektového dne byly děti opravdu nadšené. Celkově jsme zhodnotili všechny tři projektové dny jako pěkné a zdařilé. Je úžasné sledovat, jak se děti učí nejen o přírodě, ale i o sobě navzájem a překonávají jazykové bariéry prostřednictvím společných aktivit," komentuje Martina Králová.
Tento projekt je realizován s finanční podporou Evropské unie v rámci projektu BESTbelt - More power for the European Green Belt (Více síly pro Evropský zelený pás).
Kontaktní osoba: Ing. Vlasta Benediktová, benediktova@ametyst21.cz
Více informací o projektu budeme postupně zveřejňovat na stránkách Spolku Ametyst http://www.ametyst21.cz/bestbelt/. Podívejte se i na oficiální webové stránky projektu https://www.europeangreenbelt.org/bestbelt. Více k předchozímu projektu “Po stopách bobra” se dozvíte zde https://www.cestykrajinou.cz/projekty/po-stopach-bobra/.