Dobrovolníci dnes vytrhávali nebezpečnou lupinu, aby zabránili jejímu šíření do milovické rezervace
16.5.2025
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál
„Kvůli preventivním opatřením v souvislosti se slintavkou a kulhavkou, která omezují vstup do rezervace, dobrovolníci odstraňovali lupinu mimo její území. Za hranicí rezervace se vyskytují rozsáhlé porosty lupiny, které se z těchto míst šíří až na území rezervace, kde způsobují škody na vzácné vegetaci. Proto je proti lupině důležité zasahovat nejen přímo v rezervaci, ale i za její hranicí,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Lupina mnoholistá patří k nebezpečným invazním druhům rostlin. Její husté porosty vytlačují z krajiny původní druhy rostlin, včetně vzácných a ohrožených druhů. Navíc nadměrné zvyšuje koncentraci v půdě, což podporuje růst různých plevelů a vede k dalšímu šíření lupiny.
„Dobrovolníkům ze společnosti Siemens moc děkujeme za zájem a pomoc milovické rezervaci. Vyrývání lupiny není snadná a jednoduchá práce, ale bez ní by z okolní krajiny mizely další původní druhy květin,“ doplnil Dalibor Dostál.
Lupina mnoholistá, zvaná také vlčí bod, pochází ze Severní Ameriky, kde roste od Kalifornie až po území jižní Aljašky. V České republice patří k invazním druhům, které nejvíce ohrožují místní přírodu. Zvířata na pastvinách se jí vyhýbají, protože je jedovatá. Nejde přitom jen o velké kopytníky, lupinu nežerou ani druhy lesní zvěře, jako jsou divoká prasata nebo srnčí zvěř. Na území rezervace velkých kopytníků a v jejím okolí se ochránci přírody zaměřují především na likvidaci čtyř druhů invazních rostlin, kromě lupiny mnoholisté a celíku kanadského jsou to také dřeviny trnovník akát a javor jasanolistý.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace PPF, Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Nadace O, Nadační fond rodiny Malých, Accace, Nadace Tipsport, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Printwell, Delta Light Czech, LaNiche, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.