Dobrovolníci spojili síly. V Milovicích se dnes konala největší akce na odstraňování invazní lupiny
23.5.2025
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
„Odstraňování invazních rostlin s pomocí dobrovolníků jsme se začali věnovat v roce 2022, kdy se studenti České zemědělské univerzity pustili do vytrhávání invazního celíku kanadského. Od roku 2023 začali dobrovolníci pomáhat také s vyrýváním lupiny mnoholisté. Dnešní skupina byla za celou dobu, kdy se této aktivitě věnujeme, zdaleka největší,“ ocenil pomoc dobrovolníků Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.
Dnešní množství brigádníků nebylo důležité jen kvůli pomyslnému zápisu do knihy rekordů milovické rezervace. Díky vysokému počtu účastníků se podařilo odstranit nejvíce lupiny za posledních několik let. „Dobrovolníci poprvé odstranili největší ohnisko lupiny na území rezervace v celém rozsahu a zvládli od lupiny vyčistit i další plochu menšího rozsahu. To se nám při brigádách v předchozích letech, které měly menší účast, zatím nikdy nepodařilo,“ doplnil Dalibor Dostál.
Vyrývání lupiny i s kořenem je nejúčinnější způsob boje proti této invazní rostlině. Pokud se jen vytrhne nebo pokosí, většinou začne v dalším roce znovu růst. Ani vyrývání však nezbaví lokalitu lupiny zcela. Invazní rostlina má mohutné a rozvětvené kořeny, které se často nepodaří odstranit kompletní. Z ulomeného postranního kořene pak dokáže nebezpečný škůdce české přírody znovu zmladit
Lupinu mnoholistou znají lidé také pod jménem vlčí bob. Šíří se nejenom v České republice, ale i v dalších zemích Evropy. Vytváří husté porosty, které vytlačují z přírody původní druhy rostlin. V půdě zvyšuje koncentraci dusíku nad přirozenou úroveň, což vede k šíření plevelů. Domovem lupiny je severoamerický kontinent, kde se vyskytuje od Kalifornie po jižní Aljašku.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na podporu projektů ochrany přírody může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace PPF, Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, E.ON, JRD, Nadace O, Nadační fond rodiny Malých, Accace, Nadace Tipsport, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Hornbach, Printwell, Delta Light Czech, LaNiche, Projan Service, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Vertue, Beire, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Abrasiv, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.