Přeshraniční projekt ADAPTRegions přináší obcím konkrétní inspiraci pro adaptaci na změnu klimatu
29.12.2025
České Budějovice [Energy Centre České Budějovice]
Autor: Mgr. Ivana Hlinková, tel: 777 030 325
Jednou z klíčových aktivit byla dvoudenní exkurze do Rakouska a na Moravu, která účastníkům nabídla přímý pohled na již realizovaná adaptační opatření v krajině i ve městech. Zástupci obcí, místních akčních skupin a odborných organizací navštívili mimo jiné systém tzv. KLAR! Regionů (klimaticky adaptovaných regionů) v Rakousku, ukázky moderní komunální techniky, revitalizované mokřady, projekty hospodaření s dešťovou vodou na sídlištích i příklady zelených střech, kořenových čistíren a krajinných revitalizací na Moravě.
Cílem exkurze bylo představit různorodé přístupy k adaptaci na změnu klimatu, ukázat jejich praktické fungování a inspirovat české obce k jejich postupnému uplatnění v místních podmínkách. Důraz byl kladen zejména na zadržování vody v krajině, modrozelenou infrastrukturu, propojení adaptačních opatření s veřejným prostorem a zapojení místních aktérů.
Na exkurzi tematicky navázal také vzdělávací kurz pro pracovníky místních akčních skupin, zaměřený na komunikaci adaptačních témat směrem k obcím a veřejnosti. Kurz se soustředil na to, jak o změně klimatu a adaptačních opatřeních mluvit srozumitelně, věcně a s ohledem na regionální kontext a jak tato témata efektivně začleňovat do místního rozvoje.
Projekt DeKLARed ADAPTRegions tak kombinuje praktické ukázky v terénu s posilováním kompetencí regionálních aktérů. Jeho cílem je podpořit obce v tom, aby byly lépe připravené na dopady změny klimatu a dokázaly adaptační opatření systematicky plánovat i realizovat.
Projekt je spolufinancován z programu Interreg Rakousko – Česko. Partnery projektu jsou Nadace Partnerství, Energy Centre České Budějovice, RERA a.s., Energetická agentura Vysočiny a horno– a dolnorakouský spolek na ochranu klimatu Klimabündnis Oberösterreich a Klimabündnis Niederösterreich.
Unavuje
vás tvorba www stránek v HTML?