Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Důsledky nezákonné těžby u Ptačího potoka: 32 hektarů pokácených ploch vzácného lesa

18. 8. 2011 - PRAHA [Econnect/Hnutí Duha]

U Ptačího potoka v šumavském národním parku pokáceli dřevorubci nezákonně plochu 32 hektarů lesa dosud ponechaného přírodě. Na řadě míst vznikly velké holiny. Za poslední tři týdny tak bylo na tomto místě zničeno více než 10 procent území cenných podmáčených smrčin. Vyplývá to z měření, která pomocí GPS zařízení provedli přímo na místě ochránci přírody. Ti následně zaslali informace Hnutí Duha.

Ekologická organizace na dnešní tiskové konferenci ukázala satelitní snímky území Ptačího potoka s vyznačenými plochami, kde jsou dnes často už jen pusté holiny. To dokazují i desítky fotografií přímo z místa. Kácením byly téměř kompletně zničeny mladé stromky, které pod svými rodiči vyrůstaly. Stromy, které na některých místech těžby zůstaly stát, nedokáží zmírnit devastující účinky kácení.

Jak navíc zjistili odborníci analýzou poražených stromů, na některých místech byla zhruba pětina z nich zcela zdravá. Devastace horského lesa u Ptačího potoka přitom byla úplně zbytečná, neboť k zastavení šíření kůrovce nepovede. Lokalita je totiž téměř kompletně obklopena bezzásahovými zónami národního parku.

Představitelé správy národního parku přitom připouštějí, že až polovina pokácených stromů bude z lesa odvezena a následně zobchodována. Ukazuje se tak, že skutečný účel masivního kácení v této lokalitě byl zcela jiný, než deklarovaný boj proti kůrovci.

Právní kroky proti porušování předpisů koordinuje Ekologický právní servis. Jsou vedeny ve dvou rovinách: podání a žaloby směřované k zastavení kácení a nepřiměřených zákroků policie a právní pomoc účastníkům občanského protestu při podávání trestních oznámení.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA k tomu říká: „Škody na vzácné horské přírodě jsou obrovské a nikdy už se je nepodaří zacelit. Ke kácení takového rozsahu správa národního parku jednoznačně potřebovala výjimky ze zákona o ochraně přírody. Ty ale dodneška nezískala. Budeme trvat na řádném prošetření všech nezákonností, kterých se vedení parku dopustilo.“

„Díky obětavosti stovek ochránců divoké šumavské přírody nakonec nedošlo k nasazení harvestorů a další těžké techniky, kterou se vedení národního parku chystalo k Ptačímu potoku poslat. Na nejagresivnější způsob devastace lesa tedy naštěstí nedošlo. Část stromů označených modrou tečkou ještě nebyla pokácena.“

Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA, k tomu říká: „Vážíme si osobního nasazení a statečnosti stovek lidí, kteří přijeli na Šumavu bránit nelegálnímu kácení v přírodně cenném horském lese. Fakt, že účastníci pokojné blokády ilegálního kácení byli vystavováni nepřiměřenému násilí a ponižování ze strany policie nebo zesměšňováni mnoha politiky, svědčí o tom, že Česká republika má k vyzrálým demokraciím ještě daleko. Ve vyspělých zemích se lidem bránícím ilegální činnosti nebo devastaci vzácné přírody děkuje, u nás jsou označováni za extrémisty a posílá se na ně policie. Stejně zarážející je skutečnost, že jsou ignorovány názory vědecké obce. Úsilí účastníků blokády si vážíme o to více, že jsme se sami nemohli kvůli rozhodnutí soudu, učiněného na základě mylných podkladů, do občanského protestu aktivně zapojit.“

„Události posledních týdnů potvrdily, že divoká příroda na Šumavě překáží dřevařským firmám, developerům i spekulantům s pozemky. Rozhodnutí o každodenním nasazení desítek policistů z celé republiky ukázalo, že nešlo jen o vykácení několika tisíc stromů v srdci národního parku. Oblast Ptačího potoka se stala symbolem ochrany divoké přírody i zájmu aktivních občanů o ni. Vedení parku se jej pokusilo na politickou objednávku exemplárně rozdrtit. Ale stovky lidí, které sem přijely, se nenechaly zastrašit a ukázaly, že se s plány kmotrů na okleštění národního parku jen tak nesmíří.“

Markéta Cooiman z Ekologického právního servisu dodává: „V případu kácení v NP Šumava dochází k opakovanému porušování právních předpisů. Zaráží mě také fakt, že o předběžném opatření zakazujícím Hnutí DUHA organizovat blokádu bylo rozhodnuto téměř okamžitě, o předběžném opatření k zastavení zásahu policie nebylo rozhodnuto ani po 15 dnech.“

„Ukončením kácení naše právní aktivity nekončí. Podnět k České inspekci životního prostředí a podané žaloby budeme nadále sledovat a činit všechny kroky k jejich uspokojivému dořešení.“


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz