V Brně začal 11. ročník Týdne lidských práv
5. 12. 2013 - PRAHA [Econnect/NESEHNUTÍ]
Festival proběhne v několika blocích. Zahájen byl ve středu 4. 12. 2013 v zaplněném kině Art filmovou projekcí dokumentu Ptáčata. Tento dokument se řadí k filmové přehlídce, kterou představí v rámci Týdne lidských práv festival NAIFF. „NAIFF je první a jediný český festival dokumentárních filmů o domorodých lidech. Festival se pokouší divákům představit dnešní život domorodých lidí prostřednictvím dokumentárních filmů, přednášek a diskusí,“ říká Václav Pecl, organizátor již pátého ročníku festivalu. Mezi promítanými filmy jsou dále například Ctít dohody režiséra Erica Beckera, či Nukleární divoch režiséra Adama Horowitze.
V rámci festivalu proběhne také série diskuzí a přednášek. Zástupci Ligy lidských práv promluví o monitorování lidských práv ve zdravotnictví. Cílem je nalézt odpověď na otázky: Co se děje v nemocnicích, když odejde návštěva? Kdo kontroluje, že je s pacienty zacházeno důstojně a že je respektována jejich svobodná volba?
I letos se návštěvníci budou moci díky Amnesty International Brno účastnit maratonu psaní dopisů vězňům svědomí. Unikátní projekt Živá knihovna umožní zájemcům a zájemkyním vyzkoušet si, jaké je to stanout tváří v tvář svému vlastnímu předsudku či stereotypu. “Živá knihovna se vyznačuje tím, že knihami v ní jsou reální lidé a informace čtenáři a čtenářky nezískávají čtením, ale dialogem s těmito „živými knihami". Tento rok se můžete setkat s muslimem, lesbou, komunistou či Romkou,“ představila Živou knihovnu Radka Vejrychová z NESEHNUTÍ.
Na programu jsou dále hudební vystoupení nebo tematické čtení. Podrobný program je na webových stránkách http://tlpbrno.cz. Na organizaci festivalu se kromě NESEHNUTÍ podílí Amnesty International, UWIP - NAIFF, Liga lidských práv, Muzeum romské kultury, Centrum pro lidská práva a demokratizaci, Azylový dům Magdalenium, Sdružení rodičů pro férovou školu, Společenství Romů na Moravě nebo platforma Blokujeme!