Do školy v Klánovicích by děti rády jezdily na kolech
15. 6. 2009 - PRAHA [Econnect]
Masarykova škola je první ze čtyř základních škol, které s podporou Magistrátu hl.m. Prahy (investor inženýrských opatření) a občanských sdružení Oživení a Pražské matky (koordinátor programu) letos chtějí v rámci programu Bezpečné cesty do školy umožnit dětem, aby mohly do školy samostatně chodit pěšky nebo jezdit na kole.
Žáci vypracovali školní mapu nebezpečných míst, která vznikla shrnutím třídních mapek v rámci vyučování (jež zase shrnují mapky jednotlivců s vyznačenými nebezpečnými místy, které děti vyplnily doma), z nichž vyplynulo, že děti se nejvíce cítí ohroženy dopravní situací na Slavětínské ulici, kde jim brání v rozhledu vysoké křoviny, bojí se hustého provozu na silnici v ranních hodinách a rychlosti aut.
Dotazníkové šetření ukázalo, že téměř polovina dětí jezdí do školy s rodiči autem. „Nejraději by ale jezdily do školy na kole. Brání jim v tom však skutečnost, že v Klánovicích chybí cyklostezky a kola nelze ve škole bezpečně uložit. Program Bezpečné cesty do školy by škole měl vedle podmínek pro bezpečnou chůzi dětí pomoci vyřešit i tyto nedostatky,“ tvrdí Jarmila Johnová z o.s. Pražské matky a Oživení.
Protože bezpečnost dětí na cestě do a ze školy často snižuje hustý automobilový provoz v ranní špičce, což je způsobeno tím, že rodiče vozí děti do školy autem i na krátké vzdálenosti, cílem druhé části programu Bezpečné cesty do školy bude zpracovat na základě mapování cest a dotazníkového šetření kromě dopravní studie i strategii školy (školní plán mobility), jak zvýšit počet dětí, které do školy chodí pěšky nebo jezdí, ať už samostatně či s rodiči nebo staršími spolužáky, na kole. I této aktivity se zúčastní děti, které se s pomocí pedagogů pokusí působit na své rodiče, aby jízdu automobilem redukovali na nezbytné minimum.
„Děti tak aktivně přispějí ke zklidňování dopravy ve své obci a naučí se přemýšlet o dopravě nejen z technického hlediska, ale z hlediska vlastní odpovědnosti za její bezpečnost a udržitelnost,“ vysvětluje Petra Lukešová z o.s. Oživení.