V karlovarské knihovně jsou dny židovské kultury
5. 9. 2006 - KARLOVY VARY [Econnect]
Týden začal v krajské knihovně 3. září, přesně na Evropský den židovské kultury, koncertem Dua Marion z Prahy. Zároveň tu byly otevřena výstava „Historie Židů v Čechách a na Moravě“, kterou knihovně zapůjčilo Židovské muzeum v Praze, doplněná další výstavou o působení Židů v regionu Karlovarského kraje. Třetí výstava s názvem „Židovské tradice a zvyky“ je k vidění v karlovarské synagoze.
Program týdne pokračuje v úterý 5. září přednáškou vrchního zemského rabína Karola Sidona o židovském vzdělávání, ve středu je koncert jidiš písní Hany Frejkové a ve čtvrtek diskusní večer na téma judaismus. Všechny pořady začínají v Krajské knihovně v Karlových Varech v 17.30. Během týdne jsou také osvětové dny na židovských hřbitovech v Karlových Varech a v blízkém Hroznětíně, kde se návštěvníci hřbitovů mohou seznámit s židovskými pohřebními zvyklostmi a rituály. Všechny akce jsou veřejnosti přístupné zdarma.
"Prodloužili jsme si Evropský den židovské kultury až do sedmého září, a to proto, abychom více informovali veřejnost o židovské kultuře," uvedl duchovní židovské obce v Karlových Varech Chaim Kočí. "Krajská knihovna je multifunkční vzdělávací institut, kdežto naše prostory jsou omezené. Pořádáním v knihovně tak budou dny židovské kultury více otevřeny veřejnosti," přiblížil Chaim Kočí spolupráci s knihovnou. I když je dnes v Židovské obci v Karlových Varech sotva sto lidí a Chaim Kočí je k obnově komunity spíše skeptický, význam své obce vidí v přibližování židovské historie a kultury zdejší veřejnosti.
"Židovská kultura sem vždy patřila. Zdejší infrastrukturu budovali Židé. Je to konečně vidět i na výstavě v knihovně, kolik tu bylo židovských obcí. Ty ale doplatily v minulém století na to, že byly v Sudetech, takže kromě několika torz tu z židovských památek nic nezůstalo. Naše obec pořádá přednášky, a to i ve spolupráci s křesťanskou akademií, a nejen v Karlových Varech, ale i v Ostrově či v Sokolově," dodal Chaim Kočí.
V letošním roce vydala Židovská obec v Karlových Varech publikaci "Židé a židovské obce v Karlových Varech a okolí", jejímž autorem je Petr Rubín. Právě tuto publikaci nabízí pořadatelé zájemcům o regionální historii. Publikace popisuje působení Židů v Karlových Varech, vzpomíná na zdejší židovská lázeňská zařízení a také působení nejznámější karlovarské židovské rodiny Moserů, která v Karlových Varech založila slavnou tradici sklářské výroby.
Publikace seznamuje i s osidlováním židovského ghetta v blízkém Hroznětíně, odkud Moserovi pocházeli, a které bylo svého času největším židovským ghettem v západních Čechách. Zájemci se tu dočtou ještě o židovské historii několika dalších míst regionu.