Světový den životního prostředí upozorňuje na emise skleníkových plynů
4. 6. 2008 - PRAHA [Econnect/OSN]
Program OSN pro životní prostředí (UNEP) se obrací na státy, firmy i jednotlivce, aby se zaměřili na snižování emisí skleníkových plynů do ovzduší. S odkazem na to, že se otázka změny klimatu stala jedním z témat určujících naši dobu, se Světový den životního prostředí 2008 zaměří na propagaci iniciativ, jež podporují ekonomiku a životní styl založené na nízkých emisích uhlíku. Mezi ně patří posilování efektivity využívání energií, hledání alternativních zdrojů energie, ochrana lesů a spotřeba založená na ekologickém přístupu.
Cílem a programem Světového dne životního prostředí je představit ekologická témata a problémy zajímavým a srozumitelným způsobem, podpořit lidi v jejich aktivitách ve prospěch udržitelného rozvoje, zdůraznit, že základem pro změny v přístupech k ekologii jsou občané a jejich aktivity. Centrem oslav dne životního prostředí je letos Nový Zéland.
Generální tajemník OSN ve svém tradičním poselství k Světovému dni životního prostředí upozornil, že stejně jako vyspělý svět, razí si i ten rozvojový dnes cestu k ekonomickému růstu a většímu blahobytu především za pomoci uhlí a ropy. „Naše závislost na energii založené na uhlíku způsobila výrazný nárůst objemu skleníkových plynů v atmosféře. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC), který se loni stal laureátem Nobelovy ceny míru, zasadil poslední ránu skeptikům globálního oteplování. Víme, že klimatická změna již probíhá a také víme, že oxid uhličitý a další skleníkové plyny, jež vypouštíme, jsou toho příčinou,“ zdůraznil Ban Ki-moon.
Šéf OSN upozorňuje i na problém odlesňování a výrazné negativní vlivy na naše ekosystémy, od oceánů a velehor až zemským pólům. Podtrhl motto letošního Světového dne životního prostředí a vyzval celý svět, abychom se všichni zbavili závislosti na karbonových energiích.
Za ještě lepší zprávu považuje Ban Ki-moon fakt, že již existují nové technologie a další jsou vyvíjeny. Díky tomu se stane naše spotřeba efektivnější a šetrnější k životnímu prostředí. Budoucnost vidí především v obnovitelných zdrojích energie, jež představují slunce, vítr a vlny moří a oceánů. „Především soukromý sektor začíná soupeřit o kapitalizaci této sféry, v níž vidí obrovskou obchodní příležitost,“ uvádí ve svém poselství šéf OSN Ban Ki-moon.
Světový den životního prostředí zavedlo Valné shromáždění OSN v roce 1972. Státy OSN se tehdy rozhodly takto podtrhnoutvýznam první globální konference o životním prostředí, která byla zahájena právě 5. června v roce 1972 ve Stockholmu. V témže roce byl založen také Program OSN pro životní prostředí (UNEP).