Ekologické organizace a vědci odmítají prodloužení lanovky na Pradědu
15. 5. 2012 - OLOMOUC [Econnect/Hnutí Duha]
Se záměrem v předložené podobě nesouhlasí Správa CHKO Jeseníky, Ministerstvo životního prostředí, Česká inspekce životního prostředí, Hnutí DUHA a vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, kteří přírodu na Pradědu dlouhodobě zkoumají. Uvedené organizace a vědci upozorňují kromě negativních dopadů kácení horských smrčin také na problém zvýšeného turistického tlaku na unikátní alpinskou tundru, kterou obývá řada vzácných a chráněných druhů. Některé rostliny jsou tak vzácné, že se jinde než na Pradědu nevyskytují.
Hodnocení, které předložil investor, se setkalo s ostrou kritikou zainteresovaných organizací, podle kterých je materiál metodicky nesprávný, nekorektní a argumentačně slabý. Společenský přínos prodlužení lanovky o 90 metrů je více než sporný a nemůže nahradit zničení části evropsky významného území, která patří v rámci celé chráněné lokality za vůbec nejcennější.
Hnutí DUHA upozorňuje, že péče o nejvzácnější území s nejvyšším stupněm ochrany v ČR nemůže zahrnovat jeho ničení novými sjezdovkami. „V tom případě bychom museli konstatovat, že ochrana přírody je u nás přítomna jen na papíře,“ uvedl Miroslav Kutal z Hnutí DUHA Olomouc. „Je to asi stejné, jako bychom ze Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci, chráněného jako památka UNESCO, postavili tobogán a argumentovali, že jsme při tom zničili jen 5 soch. Stejně absurdně působí i návrh investora Josefa Figury na prodloužení lanové dráhy skrz dvě stě let starý horský les. Přitom lyžaři můžou již dnes využívat tisíce metrů sjezdových tratí v okolí Malé Morávky a Karlova mimo nejcennější klenoty naší přírody,“ doplnil Miroslav Kutal. Celé stanovisko Hnutí DUHA Olomouc je k dispozici na webových stránkách organizace.
Konečné stanovisko o posuzování záměru na životní prostředí vydá krajský úřad do 30 dnů od uplynutí lhůty na vyjádření k posudku, tj. do 11. 6. 2012.