Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Fundraising
[ nno.ecn.cz > fundraising > Výtěžek z benefiční výstavy graffitů pomůže dětem a mladým lidem v Brně ]
-

 Novinky

 Fundraising novinky granty stipendia dárcovství případové studie literatura

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Výtěžek z benefiční výstavy graffitů pomůže dětem a mladým lidem v Brně

2. 4. 2003 - BRNO [Econnect]

-foto-
-foto-
Během víkendu se ve studiu dramatické výchovy Labyrint při Centru volného času Lužánky Brno uskutečnila prodejní výstava graffitů v rámci akce I. Legal Garaffiti Jam. Finanční výtěžek z celé akce je určen na podporu aktivit projektu Streetwork, který koordinuje občanské sdružení Ratolest Brno a který je zaměřen na pomoc dětem a mladým lidem v Brně.

Výstava „XIII“ prezentuje díla třinácti mladých autorů, kteří se rozhodli věnovat graffity vytvořené na sololitových deskách o rozměru 1x2m na podporu programu Streetwork. Současně výstava prezentuje projekt „No Koment“ podpořeného v rámci programu Make a Connection, jehož cílem je prosazení několika legálních změn při tvorbě graffiti v Brně. Během víkendu se prodala asi polovina výtvarných děl v celkové hodnotě zhruba 8.000,- Kč. Zbylé graffiti bude možné dále zakoupit prostřednictvím internetu nebo budou nabízeny na dalších kulturních a společenských akcích. Celkový výtěžek bude zdvojnásoben Nadací Divoké Husy a podpoří další aktivity projektu Streetwork.

Projekt Streetwork (sociální asistence) je metodou terénní sociální práce. Jeho smyslem je kontaktovat a zprostředkovávat alternativní pomoc mladým lidem v obtížné životní situaci přímo v jejich přirozeném prostředí. Nabízí jim podporu při zvládání problémů, kontakty na specializované instituce, sociálně-právní poradenství, krizovou a situační intervenci. Možným rizikům předchází vhodnou prevencí zaměřenou především na volný čas. Obrací se na děti a mládež ve věku 10–25 let v době a místech, kde se spontánně scházejí a tráví svůj volný čas.

Důraz je kladen na anonymitu. Streetwork nabízí pomoc a podporu při zvládání osobních problémů, krizových situací, pokud není něco v pořádku. Jde například o pomoc s řešením problémů ve škole, v rodině, s drogami, na ulici, ve vztahu s kamarády, úřady (doklady, úřad práce, brigády, policie…), kontakty na instituce, které se více zaměřují na konkrétní problém (např. kurátor, kontaktní centra pro drogově závislé, psychoterapeut, linky důvěry, policie, právník, ...). Dále poskytuje sociální služby – sociální doprovázení, poradenská činnost (pro klienta, rodiče, učitele a širokou veřejnost ve věcech uvedených výše), situační a krizová intervence, nabídka, vytváření a spoluorganizace volnočasových aktivit – sport (fotbal, volejbal, ...), kulturní a hudební akce, pobytové akce mimo Brno apod.

O nadaci Divoké husy

nadace Divoké husyNadace Divoké husy, která zdvojnásobí výtěžek celé akce, byla založena v roce 1957 v Holandsku jako odpověď na potřebu obnovy sociální struktury země. Lidé si jednoduše uvědomili, že péče o lidi v nouzi je věcí osobní angažovanosti každého. Proto začaly Divoké husy po celém Holandsku sbírat každý týden finanční prostředky na nejrůznější nestátní a neziskové sociální a zdravotní projekty. Tak se ukázalo jako normální, že podpora sociálních aktivit není jen sezónní záležitostí, nýbrž součástí pravidelného života jednotlivce i skupin v moderní občanské společnosti. Divoké husy se tak staly jedním z tvůrců a zároveň hnacích motorů sociálního myšlení v poválečné Evropě a pomohly i v mnoha zemích světa včetně bývalého Československa a až dosud pomáhají.

V České republice působí Nadace Divoké husy od roku 1997 a program je inspirován právě holandskou mnohaletou zkušeností. Podpora potřebným je často prezentována jako jednorázová akce (povodně, tragédie v Kosovu, zemětřesení v mnoha světových státech apod.). Lidé mají pocit, že se dává jen v případě "když se něco děje". To "něco" se však děje každý den. Pravidelným vyhlašováním sbírek na konkrétní účely v médiích se nadace snaží po vzoru holandských Wilde Ganzen (holandský překlad Divokých Hus) vnést i do naší společnosti vědomí, že pravidelná podpora handicapovaných lidí, kteří kolem nás žijí, je i naší každodenní osobní záležitostí. Jistě je to nelehký úkol, nezištná pomoc handicapovaným lidem kolem sebe je však základním pilířem moderní občanské společnosti. Proto má nadace tak trochu podivné jméno - Divoké husy: nesedí na svém blahobytu, létají z místa na místo a jak vyvedou mladé letí jinam. Kdyby neletěly, ztučněly by a ztratily pružnost.


Martin Sedláček

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Martin Sedláček

Autor je externím redaktorem Econnectu, pracuje jako konzultant v oblasti finančních zdrojů pro Společnost pro Studia člověka a Hnutí DUHA - Přátelé Země ČR. Zabývá se financovaním neziskového sektoru v oblasti životního prostředí, sociálních projektů, zdravotnictví a kultury.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz