Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Fundraising
[ nno.ecn.cz > fundraising > Nový portál www.verejnesbirky.cz – podrobný průvodce oblastí veřejných sbírek ]
-

 Novinky

 Fundraising novinky granty stipendia dárcovství případové studie literatura

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Nový portál www.verejnesbirky.cz – podrobný průvodce oblastí veřejných sbírek

23. 2. 2006 - PRAHA [Občanské sdružení „3 ½“]

Chcete přispět na dobrou věc, ale nevíte, komu věřit? Organizujete sbírku a chcete, aby vás lidé našli, uvěřili a přispěli? Napadlo vás přesvědčit se dodatečně, komu jste na ulici do sbírkové pokladničky dali své peníze? Rozhodli jste se uspořádat sbírku a vůbec nevíte, jak se to dělá? Se zákonem o veřejných sbírkách č. 117/2001 Sb. jste dobře obeznámeni a přesto si nevíte někdy rady, jak si počínat ve „sbírkové praxi“? Odpovědi nejen na tyto otázky už máte kde hledat!

V prosinci 2005 zahájil svou činnost neziskový portál www.verejnesbirky.cz. Jeho provozovatelem je občanské sdružení „3 ½“, které sleduje tímto projektem především dva veřejně prospěšné cíle. Portál bude sloužit široké i odborné veřejnosti pro lepší orientaci v tématice veřejných sbírek a má napomoci kultivovat a zprůhledňovat prostředí filantropie v České republice.

Občanské sdružení „3 ½“ usiluje o to, aby se portál stal užitečným informačním zdrojem pro všechny, kdo se o veřejné sbírky z nějakého důvodu zajímají. Potřebné informace by zde měli nacházet všichni – od těch, kteří potřebují základní všeobecné informace až po ty, kdo budou hledat platformu pro sdílení nebo řešení různých odborných témat souvisejících s veřejnými sbírkami.

Databáze veřejných sbírek

Významným počinem nového portálu je systematické budování databáze veřejných sbírek. Portál nabízí všem organizátorům sbírek zveřejňování podrobných a otevřených informací o každé pořádané sbírce. Základní informace jsou na základě dohody s Ministerstvem vnitra ČR přebírány z centrální evidence veřejných sbírek, kterou ministerstvo podle zákona vede. K tomu, aby o jednotlivých sbírkách měla veřejnost k dispozici i další podrobnější informace, je potřeba takové informace poskytnout ke zveřejnění! Systém vkládání informací je jednoduchý, možnost má každá sbírka, která získala osvědčení krajského úřadu nebo Magistrátu hl.m. Prahy.

A k čemu a komu má databáze sloužit? Při velkém počtu pořádaných sbírek (asi 2000 za poslední 4 roky) je pro běžného člověka těžké najít potřebné informace jak, nebo na co konkrétně svou pomoc zaměřit. Často také zaznívají hlasy nedůvěry, zda ta či ona sbírka vůbec plní svůj účel a vybrané peníze opravdu putují „na dobrou věc“. Databáze bude sloužit každému, kdo potřebuje konkrétní informace o konkrétních sbírkách, nebo se chce mezi množstvím sbírek podle nějakých kritérií zorientovat.

Databáze by vám měla zodpovědět všechny konkrétní otázky. Záleží samozřejmě na pořadatelích sbírek, zda podrobné informace poskytnou a jak budou myslet na jejich včasnou aktualizaci. K mottu databáze určenému organizátorům sbírek, ale nejen jim, není třeba nic dodávat: Aby vás našli, uvěřili vám a přispěli.

Aktuálně: Novela zákona o veřejných sbírkách

Aktuálně portál sleduje také přípravu návrhu vládní novely zákona o veřejných sbírkách, na které od ledna 2006 pracuje skupina právních expertů. Na potřebě novelizovat zákon č.117/2001 Sb. o veřejných sbírkách se shodli již před rokem Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS) a Ministerstvo vnitra ČR (MV ČR). Odbornou základnu ke spolupráci na tomto záměru poskytl projekt „Příprava novely zákona č. 117/2001 Sb. o veřejných sbírkách“ realizovaný NROS s finanční podporou Nadace Via. Obsahový návrh novely zákona je hlavním výsledkem roční práce na tomto projektu.

V neposlední řadě stránky obsahují také diskusní fórum, které má sloužit jako prostor pro výměnu názorů, zkušeností či nápadů, zodpovídání dotazů apod.

Partnery portálu jsou:
Nadace Civilia - finanční podpora pilotní etapy portálu
Nadace Via - finanční podpora internetové kampaně
Ministerstvo vnitra ČR - Informační spolupráce
Nadace rozvoje občanské společnosti - Informační spolupráce

Kontakt na provozovatele portálu: info@triapul.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz