Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Právní servis
[ nno.ecn.cz > právní servis > Některé neziskové organizace budou moci i nadále účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis novinky kauzy dokumenty a literatura ASPI-databáze právních předpisů

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Některé neziskové organizace budou moci i nadále účtovat v soustavě jednoduchého účetnictví

29. 10. 2007 - PRAHA [Finanční noviny/ Econnect]

V pátek 26. října schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona o účetnictví. Řada neziskových organizací tak může i v budoucnu účtovat v jednoduchém účetnictví. Příjmy neziskových organizací, kterým tato možnost zůstane, však nesmí v minulém roce překročit 3 milióny korun.

Novelu podpořilo 140 poslanců ze všech stran s výjimkou zelených, ti hlasovali proti. Norma nyní zamíří do Senátu, a pokud ji schválí, tak i k prezidentovi republiky. Neziskovým organizacím končí výjimka na účtování v jednoduchém účetnictví ke konci letošního roku.

S novelou přišli hlavně sociálnědemokratičtí poslanci. Podle jejich předsedy Michala Haška nebylo na návrhu nic politického. Zahrnoval celý neziskový sektor, například organizace rybářů, zahrádkářů, dobrovolných hasičů, tělovýchovná sdružení a další. "Není tam žádný časový limit, to je podstatná informace, čili ti lidé nebudou muset kupovat drahý software, nebudou muset platit daňové poradce," řekl. Přijetí novely označil za vynikající zprávu pro neziskový sektor v Česku.

Naproti tomu ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) zopakoval, že není možné, aby tyto organizace účtovaly podle zákona, který již pět let neplatí. A měly pět let na to, aby přešly na novou, moderní formu. Zároveň varoval, že se úřady při kontrolách zaměří hlavně na ty z nich, které účtují právě v jednoduchém účetnictví.

"Je zřejmé, že při běžné kontrolní činnosti budeme chtít vědět, zda je dodržován alespoň ten zákon, který byl dnes prodloužen," řekl Kalousek ČTK. "Znovu zdůrazňuji, že v platném zákoně o účetnictví je paragraf devět, který umožňuje velmi zjednodušenou normou provádět neziskovým organizacím podvojné účetnictví," podotkl. Tento postup je podle něj dokonce ještě jednodušší než dřívější forma.

Poslanec a daňový expert ODS Michal Doktor již dříve upozornil, že v Česku bylo v roce 2006 na 65.000 neziskových organizací, které dohromady odvedly státu na daních 386 milionů korun. Podle jeho odhadů vytvořily zisk přes deset miliard korun.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz