Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Právní servis
[ nno.ecn.cz > právní servis > Společné prohlášení neziskových organizací podporujících legislativní zakotvení statutu veřejné prospěšnosti ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis novinky kauzy dokumenty a literatura ASPI-databáze právních předpisů

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Společné prohlášení neziskových organizací podporujících legislativní zakotvení statutu veřejné prospěšnosti

26. 5. 2011 - PRAHA [Asociace veřejně prospěšných společností]

V posledních dnech jsme zaznamenali nesouhlasné stanovisko některých neziskových organizací k zakotvení statutu veřejné prospěšnosti v návrhu nového občanského zákoníku. Asociace veřejně prospěšných organizací vydala společné prohlášení, ve kterém s některými členy AVPO a dalšími neziskovými organizace, vyjádřila jeho podporu. V případě, že se chcete připojit ke společnému prohlášení, zašlete email na adresu sedivy@avpo.cz.
 • Zástupci níže uvedených neziskových organizací podporují zakotvení statutu veřejně prospěšných organizací ve stávajícím návrhu občanského zákoníku. Ten počítá s tím, že organizace budou moci při splnění zákonem daných podmínek dobrovolně zažádat o udělení statutu veřejné prospěšnosti. Pokud tento statut získají, budou moci čerpat daňové a další výhody. Podmínkou je, aby finanční prostředky vynakládaly účelně a jejich hospodaření bylo transparentní.
 • Nové znění občanského zákoníku tak pomůže zprůhlednit prostředí pro poskytování veřejně prospěšných služeb a nastavit spravedlivé principy pro poskytování státní podpory. Díky vyšší informovanosti pomůže nová legislativní úprava zároveň posílit důvěryhodnost neziskového sektoru na veřejnosti a kultivovat dárcovství v České republice.
 • V souvislosti s přijímaným občanským zákoníkem vyzýváme vládu a zodpovědná ministerstva k nastartování a urychlení příprav navazující legislativy, která mimo jiné upřesní podmínky, za nichž může právnická osoba se statusem veřejné prospěšnosti čerpat daňové a další benefity.
 • Ustanovení o veřejné prospěšnosti byla do návrhu občanského zákoníku zapracována po třech letech intenzivní odborné diskuze o statutu veřejné prospěšnosti a práci Rady vlády pro nestátní neziskové organizace, v níž jsou neziskové organizace zastoupeny. Návrh je v souladu s tezemi chystané předlohy zákona o statutu veřejné prospěšnosti. Odráží zároveň připomínky mnoha neziskových organizací vznesené během uplynulých měsíců ve standardním připomínkovém řízení.
 • Jsme přesvědčeni, že většina neziskových organizací v České republice dokáže svou veřejnou prospěšnost obhájit. I nadále budeme usilovat o posílení důvěryhodnosti neziskového sektoru, na níž je jeho budoucnost závislá. O dílčích tématech jsme připraveni vést věcnou diskuzi uvnitř neziskového sektoru i s příslušnými zástupci veřejné správy a státu.
 • Marek Šedivý – prezident, Asociace veřejně prospěšných společností
  Hana Šilhánová – ředitelka, Nadace rozvoje občanské společnosti (NROS)
  Marcela Nevšímalová - ředitelka Nadace Divoké husy
  Roman Anděl – ředitel, Neziskovky.cz, o. p. s.
  Karolína Puttová- ředitelka, AFS Mezikulturní programy, o.s.
  Miloš Havlík – ředitel, FOKUS Vysočina
  Marie Horáková – ředitelka, APPN, o. s. – Agentura pro neslyšící
  Mgr. Šárka Hájková, ředitelka, ALKA, o.p.s.
  Monik Bartošová, zakladatelka, České sdružení Marfanova syndromu


  DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz