Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Novinky
[ nno.ecn.cz > novinky > Ministr Chalupa nerespektoval doporučené ekologické projekty ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Ministr Chalupa nerespektoval doporučené ekologické projekty

4. 7. 2012 - BRNO [Děti Země]

Děti Země na základě dvou podaných žádostí o informace zjistily, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa podpořil tři méně kvalitní ekologické projekty pro rok 2012 a ignoroval tak odborné doporučení výběrové komise.

Ministerstvo také tají projekt Mladých konzervativců s diskusemi o životním prostředí ve vybraných městech, který získal téměř čtvrt milionu korun. Proti nezákonnému postupu ředitelky tiskového odboru Ilony Vysoudilové při vyřizování žádostí o informace Děti Země již podaly stížnosti.

„Ministerstvo letos poskytne jen asi pěti miliónů korun, které rozdělilo mezi dvacet jedna projektů, ale na ty kvalitnější od České společnosti ornitologické, Arniky a sdružení KONÍČEK jaksi peníze nezbyly, přitom je jednoznačně doporučila odborná výběrová komise,“ kroutí hlavou předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Podle něho by mělo být logické, aby peníze dostaly jen ty nejlepší projekty, jak o jejich pořadí rozhodlo 17 hodnotitelů, což se ale nestalo. Z výsledků výběrového řízení totiž vyplývá, že vedení ministerstva odborné doporučení ignorovalo a podezřele podpořilo tři horší projekty v kategorii B, než tři lepší v kategorii A a C.

Dotaci více než 663 tisíc Kč tak obdržely Novohradská občanská společnost, o. s. (83,6 bodů), Ekologické centrum Žatec (82,7 bodů) a Společnost Vincenze Priessnitze, o. s. (80,6), nikoliv správně projekty sdružení KONÍČEK (86,8 bodů), Arniky (85,5 bodů) a České společnosti ornitologické (84,7 bodů) za 673 tisíc Kč.

„Zajímalo nás také, v čem byl projekt Mladých konzervativců tak kvalitní, že uspěl s téměř čtvrtmilionovou dotací, zvláště když jde o sdružení, které se dlouhodobě věnuje spíše politice a ne životnímu prostředí,“ vysvětluje důvod podání druhé žádosti o informace místopředseda Dětí Země Martin Hyťha a dodává: „To, že ministerstvo obsah projektu tají, jen posiluje obavy, že důvody pro jeho podporu byly spíše politické.“

Děti Země proti nezákonnému postupu ředitelky tiskového odboru Ilony Vysoudilové při neposkytnutí informací podaly stížnosti. Ta je známá tím, že na ministerstvu pracuje od dubna a její mzda je tajná, přitom jako bývalá mluvčí pražského dopravního podniku letos obdržela mimořádnou odměnu ve výši 416 tisíc Kč.

MŽP se nyní potýká i s další dotační aférou, neboť poskytlo více než 6 miliónů korun pro tři občanská sdružení, která dosud nejsou veřejnosti známé, přičemž dvě z nich vznikly zřejmě jen účelově kvůli dotaci těsně před termínem pro podání žádosti z česko-švýcarského fondu. Jejich činnost je tak neprůhledná.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz