Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Informační servis pro NNO
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
- Právní servis
[ nno.ecn.cz > právní servis > Evropské NNO nejsou spokojeny s návrhem Evropské komise na etický kodex neziskových organizací ]
-

 Novinky

 Fundraising

 Právní servis novinky kauzy dokumenty a literatura ASPI-databáze právních předpisů

 Práce v NNO

 Vzdělávání NNO

Evropské NNO nejsou spokojeny s návrhem Evropské komise na etický kodex neziskových organizací

12. 9. 2005 - [Evropská brána]

Evropská komise v souvislosti se snahou zabránit zneužívání neziskových organizací k financování kriminální a teroristické činnosti, navrhla etický kodex pro neziskové organizace. Součástí tohoto kodexu je i příloha obsahující indikátory ukazující na pochybné aktivity neziskových organizací.

Evropské nevládní organizace vyjádřily celou řadu znepokojení nad tímto dokumentem. Zaprvé se jim nelíbilo, že termín konzultací byl Komisí stanoven na období prázdnin. Evropská komise proto vyšla vstříc těmto kritickým hlasům a prodloužila termín veřejných konzultací do 19. září (!) (místo 31. srpna).

Další výhrady nevládních organizací se týkají toho, že řada požadavků, které nyní Komise navrhuje, jsou již součástí národní legislativy (registrace stanov, finanční dohled a kontrola). Tyto požadavky se však liší stát od státu a proto dohled na neziskový sektor nemůže být také jednotný. Evropským nevládkám také vadí, že Komise přesně neříká, co bude považovat za důkaz zneužívání neziskových organizací k teroristickým účelům. Stejně nezdůvodnitelné je spojení teroristické a „další kriminální“ činnosti.

Navíc etické kodexy nejsou právně závazné a vymahatelné. Navíc jedním z řešení problémů, které se Evropská komise snaží vyřešit, by bylo přijetí Stanov evropské neziskové organizace, které by měly celoevropskou platnost.

Z těchto a řady dalších důvodů je proto návrh Komise považován evropským nevládním sektorem zastoupeným v Bruselu, za příliš unáhlený a předčasný.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz